Metody realizacji celu zawodowego

Kategorie:

Aby zwiększyć szanse na osiągnięcie założonego celu należy zaczynać działać z wizją celu, czyli końca. To, co robimy zawsze wydarza się bowiem dwa razy: najpierw w naszej głowie, a później na poziomie realnego doświadczenia. Dbając o ten pierwszy raz, zwiększamy sobie szansę na sukces. Pierwszym podstawowym błędem, który popełniamy jest to, że nie formułujemy celów w kategoriach pozytywnych. Myślimy: „nie chcę już tak dłużej”, „to mi się nie podoba”, „nie zgadzam się na to”. W związku z tym tak naprawdę nie wiemy, czego chcemy. Kiedy myślimy o tych sytuacjach, które powtarzają się nam często, które sprawiają, że czujemy się bezradni, powinniśmy spróbować odpowiedzieć sobie na pytanie: „Czego chcę”. Odpowiedź należy sformułować w sposób pozytywny, np.: „Chcę to posiadać”, „Chcę to osiągnąć”.

Następny etap to refleksja - czy cel zawodowy , który sobie wyznaczyliśmy, jesteśmy w stanie sami zrealizować - czy jest on zależny od nas samych, czy od kogoś innego? Czy do uzyskania np. uprawnień zawodowych muszę się posiłkować pomocą innych ludzi lub instytucji. Dobry rezultat osiągniemy, gdy zadanie jest w zakresie naszej kontroli i mamy na niego realny wpływ.

Zadbajmy o to, aby cel, który sobie stawiamy był określony bardzo szczegółowo - im dokładniej, tym większa szansa na realizację. Powinien być też rozpoznawalny - to znaczy, że już na samym początku decydujemy, jakie będą obserwowalne dowody na to, że został osiągnięty. Wyobraźmy sobie, po czym poznamy, że osiągnęliśmy to, co zamierzaliśmy? Wyobraźmy sobie tę sytuację bardzo szczegółowo: co widzimy, co słyszymy, co czujemy? Jak wyglądamy? Jak się zachowujemy, poruszamy, mówimy?

Dużą wskazówką potrzebną do realizacji celu będzie informacja o naszych zasobach. Najprościej przygotować listę własnych talentów, możliwości, umiejętności, wiedzy, ludzi, którzy mogą nas wspierać, od których możemy się uczyć oraz rzeczy, które mogą nam się przydać.

Panuje pogląd, że samemu nie powinno się mówić o swoich zaletach. Czeka się na docenienie przez innych, prezentuje skromność w miejsce osiągnięć. Ludzie boją się posądzenia o zarozumiałość. Zarozumiałość to przypisywanie sobie zalet, których nie posiadamy. Nie ma nic złego w mówieniu prawdy o zaletach, które mamy, jest to asertywna prezentacja siebie. Mówienie o swoich zaletach to ważna umiejętność. Warto się jej nauczyć. Należy zrobić bilans własnych umiejętności, możliwości i predyspozycji o raz osiągnięć intelektualnych i zawodowych. Poznając swoje zasoby łatwiej jest realizować swoje cele ponieważ mamy świadomość posiadanego przez nas potencjału osobowego.

Bilans mocnych stron i atutów powinien zawierać:

Osiągnięcia Umiejętności Zalety osobiste

To, co nam się udało od czasu dzieciństwa:

 • ukończone szkoły,
 • nagrody, osiągnięcia,
 • kursy i szkolenia,
 • zdobycie pracy,
 • wszystko, co subiektywnie uznajemy za swój sukces

To, co potrafimy:

 • prowadzić samochód,
 • załatwić sprawę w urzędzie,
 • znajomość języka obcego,
 • naprawić zepsuty sprzęt,
 • założyć opatrunek,
 • opiekować się dzieckiem, osobą starszą,
 • znajomość obsługi komputera itp.

Mocne strony

 • naszego charakteru (np. kultura osobista, łatwość nawiązywania kontaktów, pracowitość)
 • naszego umysłu (np. zdolności matematyczne, łatwość uczenia się języków)
 • naszego ciała (np. wizerunek, kondycja fizyczna, dbałość o higienę)

Gdy planujemy realizację celu zawodowego, warto się zastanowić, co się wydarzy, gdy osiągniemy już to, co sobie wymarzyliśmy.

Zastanówmy się także, co dla nas będzie oznaczała realizacja założeń. Cel, aby rzeczywiście dało się go osiągnąć, powinien być spójny z naszym wyobrażeniem o sobie. Warto pomyśleć, czy założony cel jest to nasze pragnienie czy może chcemy zrealizować cele innych osób np. rodziców, nauczycieli itp.? Czy na pewno chcemy być takimi osobami, czy chcemy pracować w takim zawodzie? Czy ten cel nie jest sprzeczny z naszymi innymi ważnymi celami, marzeniami?

Warto swoje zadanie, czy też dążenie do celu ostatecznego, rozbić na mniejsze etapy, z których każdy oznaczałby realizację mniejszego zamierzenia. W ten sposób łatwiej osiągnąć drobniejsze zdobycze układające się w cel ostateczny.

Kiedy już ustalisz cel i sposób jego realizacji - musisz wyznaczyć sobie termin osiągnięcia celu i się go trzymać.

Ilona Wrótniak-Terlecka

Counter

 • Ilość odwiedzin: 19,060

© 2012 Powiat Puławski

Oceń Portal