Kreowanie wizerunku

Że nie należy zakładać dżinsów, koszulki na ramiączka i klapek na rozmowę kwalifikacyjną wiedzą na pewno ci którzy już poszukiwali pracy. Ale w kreowaniu swojego wizerunku profesjonalnego pracownika to za mało. Na swój wizerunek pracujemy cały czas. W kontaktach z otoczeniem obowiązują pewne zasady, które warto znać aby w przyszłości nasza siatka kontaktów przynosiła zamierzone efekty w momencie poszukiwania pracy. Jeżeli do kontaktów interpersonalnych podchodzimy bezceremonialnie i bezmyślnie, można zniechęcić potencjalnych pracodawców lub osoby które mogły by pomóc w uzyskaniu zatrudnienia.

Większość młodych osób zaczyna dbać o swój wizerunek dopiero w momencie poszukiwania pracy. Jeżeli chcemy być postrzegani jako osoby odpowiedzialne, komunikatywne, rzetelne i zdyscyplinowane, a do tej pory daleko było im do tego obrazu trudno się spodziewać że otoczenie nagle zmieni o nas zdanie. Bądź miły, odpowiedzialny i godny zaufania wszędzie – nigdy nie wiadomo z kim rozmawiasz ani kogo twój rozmówca zna.

Jeżeli należysz do jakiejś organizacji społecznej, udzielasz się w wolontariacie, możesz zdobyć sporo ciekawych kontaktów. Jeśli szukasz pracy poinformuj wszystkich o tym. Powiedz w jakiej dziedzinie chciałbyś pracować i co potrafisz. Jeżeli ktoś zaczyna z Tobą rozmawiać musisz wiedzieć, czego chcesz. Nie ma nic gorszego niż na pytanie-jakiej pracy szukasz – odpowiedź brzmi „byle jakiej”. Pracodawcy nie szukają byle jakich pracowników. Jeżeli sam nie wiesz czego oczekujesz, nie uda Ci się zachęcić nikogo do zaangażowania aby Ci pomóc.
Poszukując pracy trzeba być zawsze przygotowanym. Trzeba mieć gotowe, aktualne i sprawdzone CV, aby później gorączkowo nie pisać lub ściągać z Internetu nieprzemyślanych informacji na swój temat. Warto ćwiczyć odpowiednią autoprezentację oraz możliwe odpowiedzi rekrutacyjne, ponieważ nie wiadomo kiedy będzie okazja do wypowiedzi na temat własnych planów zawodowych i celów jakie chcemy osiągnąć.

Poważnie brzmiący e-mail to podstawa. Zakładając skrzynkę pocztową w wieku lat 12 można być milutką_małgosią czy szalonym_heńkiem ale w kontaktach z pracodawcami odbiór naszej osoby będzie raczej inny od zamierzonego. Adres e-mail to nasza wizytówka w sieci, warto go zmienić jeśli jest niepoważny, ośmieszający lub kojarzy się negatywnie.

Jeżeli kontaktujesz się telefonicznie bądź mailowo, pamiętaj, że również jesteś oceniany. We wszystkich kontaktach zawsze używamy zwrotów grzecznościowych. Dzwoniąc mówimy dzień dobry, podajemy imię i nazwisko oraz mówimy w jakiej sprawie telefonujemy. Wysyłając e-mail zasada jest taka sama. Nie można wysłać do pracodawcy tylko dokumentów aplikacyjnych bez żadnej informacji w treści maila.

Kontaktując się z otoczeniem dużą rolę odgrywa nasza prezencja. Schludny wygląd, pożądany wizerunek, higiena osobista to podstawa jeśli chcemy być postrzegani jako kompetentne osoby do pracy. Kontakt wzrokowy z rozmówcą i okazywanie szacunku uwiarygodnia pozytywny obraz naszej osoby. Rozmowy z obcymi ludźmi mogą być próbą przed rozmową kwalifikacyjną. Warto być dobrze zapamiętany przez innych, bo nigdy nie wiadomo kto może pomoc w znalezieniu pracy.

Wytrwałość jest dowodem na prawdziwe zainteresowanie pracą. Jedna wizyta w zakładzie pracy to za mało. W firmach stale występuje rotacja pracowników. Należy stale przypominać pracodawcy ze jesteśmy zainteresowani praca właśnie u niego. Oczywiście nie należy robić tego w sposób nachalny. Jeśli jest możliwość można się powołać na kogoś, by pomóc sobie w umówieniu się na spotkanie z pracodawcą.
Po każdej rozmowie warto wysłać krótkie podziękowanie, maila lub zadzwonić. Jeśli nawet się nie powiodło to przynajmniej sprawisz wrażenie osoby kompetentnej, której faktycznie zależy na pracy.

Kiedy znajdziesz pracę nie zapominaj o tych, którzy pomogli Ci w jakiś sposób ją otrzymać. Oddaj przysługę i pomóż komuś innemu

Ilona Wrótniak-Terlecka

Counter

  • Ilość odwiedzin: 18,804

© 2012 Powiat Puławski

Oceń Portal